Rodina Lhéraud

Nevyčísliteľná kultúra odvážnych ľudí.

Osud

Osud rodine Lhéraud pripravil neuveriteľné dobrodružstvá ďaleko od domova. Jej členovia častokrát žili naraz niekoľko rôznych životov. Živým dôkazom týchto slov je osoba Guya Lhérauda, ktorého príbeh v sebe spája epizódy z rôznych kútov sveta.
Keď sa Guy Lhéraud pustí do rozprávania, v jeho žiarivých zelených očiach, ktorým nič neunikne, možno čítať záblesky jeho podmanivej osobnosti: „Vybral som sa svojou vlastnou cestou. Za všetko dobré i zlé nesiem zodpovednosť ja sám. Voči nikomu nemáme žiadne podlžnosti. Za úspech vďačím jedine Bohu a vlastnej usilovnosti.“

Rozprávačský talent tohto muža činu vám priblíži jeho skúšky, súženie a každodennú námahu. Prenesie vás do dejín kraja, ktorého pôda je povestná svojou úrodnosťou. Stanete sa svedkami stôp jeho predkov vo vinohradoch, ich tradícií, povinností a tajomstiev, ktorými je obklopený proces destilácie, ich odborných znalostí, vďaka ktorým vysielali lode naložené sudmi s koňakom do celého sveta, a receptúr, inštinktov a skúseností, ktoré mu predali jeho starý otec a matka. Jeho príbehy prezentujú jedinečnú, nevyčísliteľnú kultúru odvážnych, tvorivých ľudí, ktorí mali pozorovateľský talent, ktorí si ctili zem-živiteľku, a vďaka zdatnosti ktorých sa zrodil koňak, ktorého jemné harmónie sa spojili rokmi zrenia. Rozprávanie Guya Lhérauda vás oboznámi s miazgou, ktorá živí vinič a dodáva jeho plodom špecifický charakter, s vôňou dreva, s bohatými arómami a chuťami, a s atmosférou vinobrania, po ktorom sa v „Raji“ z koňaku vyparí „anjelský podiel“ jeho esencie.

Človek, ktorý počúva Guya Lhérauda, je uchvátený vrelosťou a zápalom, ktorými srší celá jeho rodina. V Lasdoux nejestvuje žiadne „ja“. Tu poznajú jediný pojem, „my“. Práca i úspech sa delia rovným dielom.

Guy Lheraud
Lheraud-Eugene

Patriarcha rodiny tvrdí: „Sme dobré trio. Jeden bez druhého nedokážeme nič. Spoločnosť by bez mojej manželky, ktorá má na starosti zásielky, a bez môjho syna, ktorý sa zaoberá miešaním zložiek, nikdy nebola tam, kde je.“ A potom s ostýchavým úsmevom dodáva: „Avšak, kde by boli Laurentove koňaky a manželkine zásielky, keby sa nesnažli obchodní zástupcovia?“

Pre rodinu Lhéraud znamená pojem „vášeň“ viac ako obyčajné slovo. Pre nich je synonymom úplnej odovzdanosti, odovzdanosti, ktorá v sebe nesie opojnosť i úmorné vysilenie, a ktorá všetko pohlcuje. V Charente, ktoré bolo svedkom zrodenia ich „rodu“, pracujú jej príslušníci deň čo deň ako jeden komplexný organizmus, čím píšu ságu, v ktorej má každý člen svoje nazastupiteľné miesto. Za všetkých možno spomenúť Eugèna, pestovateľa vínnej révy, ktorý pre dávnymi rokmi založil prvý liehovar, alebo Rémyho, ktorý pokračoval v načatom úsilí. Keď pred päťdesiatimi rokmi Andreé a Guy zdedili rodinnú firmu, prešli si neľahkým obdobím. Svet okolo nich sa menil, rovnako ako hodnoty ľudí, ktorí ho menili. Napriek tomu sa nevzdali. Andrée začína vetu, ktorej koniec si môže domyslieť každý z nás: „ Mali sme v sebe silu, zdedili sme pôdu, a teda sme vedeli, …“.

Lheraud-Andree

V tom čase ručne vypisovala vínne etikety a prácne ich pomocou múky a lepidla na vodnej báze umiestňovala na fľaše. Celých desať rokov sa starali o firmu a podnikali dlhé služobné cesty. Nakoniec sa zamerali na veľtrhy vo Francúzsku a v zahraničí. Guy rozpráva: „Vďaka nášmu úsiliu sa obchod rozbehol“. V roku 1970 sa rozhodol predávať svoj produkt pod vlastnou obchodnou značkou, Cognac Lhéraud. Dodnes precestuje viac ako dvesto dní v roku. Po celom svete tak šíri dobrú povesť rodinného podniku. Laurent, ktorý medzičasom začal študovat enológiu, sa pridáva: „Spočiatku sme na degustácie dochádzali staručkým, dotlčeným autom. Poháňala nás túžba uspieť. Zažívali sme jedinečné dobrodružstvo a nekládli sme si otázky o budúcnosti. Pracovali sme ťažko, ale nevnímali sme to ako obetu. Nikdy sme neuvažovali nad iným povolaním. V podniku som začal pracovať od detstva, k čomu vediem aj vlastných potomkov“.

Netreba si však myslieť, že generácie rodiny Lhéraud sa k budúcnosti obrátili chrbtom. Guy nielen ukladá najcennejšie poklady, ktoré nikdy neochutná, do „Raja“, ale zároveň je jedným z prvých, ktorí sa priúčajú najnovším technológiam. Rodina Lhéraud tak predstavuje unikátne spojenie tradícií a modernosti.

Životne dôležitým článkom rodiny Lhéraud je Laurent. To on sa stará o pôdu a do svojej činnosti zahŕňa všetko to, čo by mohlo byť pre jej budúcnosť kľúčové. Pozná každý aspekt spoločnosti a starostlivo dbá o udržanie jej identity, jej svornosti napriek meniacim sa požiadavkám zahraničného trhu. Z krátkodobého i dlhodobého hľadiska horlivo dozerá na celý proces destilácie, a to od jeho počiatku: „Nie vždy sa totiž zhodneme na aróme a chuti, ktoré chceme mať prítomné v našom produkte“.

Lheraud Laurent2
Lheraud-Remy

Tohto „krízového manažéra“, ako ho nazýva jeho otec, skúsenosť naučila, že čas sa môže výrazným spôsobom podpísať na kvalite pôdy. Preto mu naslúcha, vediac, že to nie je len sila, ale i vlastnosť, ktorá vedie k slobode. Svoju prácu zvláda s odhodlaním, nezávisle, čím predstavuje zdržanlivý, striedmy prvok rodiny. Jeho otec ho elegatne dopĺňa svojou plamennosťou a neutíchajúcim zápalom. Laurent tak vytvára akýsi prechod medzi svetlom a tieňom.

Andrée, matka rodiny, ja autorkou kontúr sveta, v ktorom sa pohybujú, vďaka čomu jej syn a jej manžel efektívne dobíjajú svet bez hraníc. Jej pozornosti neunikne žiaden detail. Rodinnú činnosť zastrešuje v úlohe tichého, vyrovnaného virtuóza, ktorý bdie nad blahom spoločnosti a vitalitou pôdy. Jej mažel sa nechá počuť: „Sme ľudia z vidieka. Napriek tomu, že veľa cestujeme, náš svet je doma. Nikdy by sme náš životný štýl nevymenili za inú možnosť“. Spolu odovzdávajú rodinné dedičstvo a hodnoty, ktoré hnali dopredu predkov, svojim vnukom, Jean-Charlesovi a Anne-Sophie. Ich úlohou je zachovať výnimočný odkaz vo forme ročníkových koňakov, najstarších destilátov, ktoré ležia obalené v pavučine a ktorých sa ako deti nesmeli ani dotknúť. Ich poslaním je odvážne a vynaliezavo šliapať po cestičke, ktorú im pripravili ich predkovia. Rodina Lhéraud slovo „nemožné“ nemá vo svojom slovníku. Prekážky ich nikdy nezastavili. Naopak, pobádali ich kráčať vpred.

Lheraud-Jean-Charles

Starostlivosť

Na vínnu révu je potrebné dohliadať dňom i nocou.
zem

Zem

Guy Lhéraud tvrdí: „Všetci sme vzišli zo zeme. Príroda diktuje pravidlá tým, ktorí si ju podrobili. Bez jej dovolenia nič nezmôžeme. Akonáhle sa človek prehreší voči jej zákonom, začne protestovať. Ak si ju však ctí, bohato mu to vynahradí. Jej zákony sú triviálne“. Napriek tomu, že podstatnú časť svojho života strávil cestovaním po celom svete, nikdy nezabudol na oporné body, ktoré mu vždy pomohli nájsť cestu domov. Tu, v jeho svete, ďaleko od neutíchajúceho zhonu, ktorý pohltil našu civilizáciu, je zem úrodná a bohatá na vápnik, vďaka čomu dáva život tým najušľachtilejším odrodám viniča. Prírodné zákonitosti, ako počet slnečných dní, určujú pracovný rytmus a vlastnosti hrozna. Vinice neodpustia žiadne zaváhanie. Neustále si vyžadujú pozornosť a bdelé oko pestovateľa, ktorého úlohou je bez prestávky ich strihať, vyväzovať, čistiť, vylamovať zálistky, snímať vrcholce nezdrevnatelých letorastov a viesť si dôkladné poznámky o každej činnosti. Na vínnu révu je potrebné dohliadať dňom i nocou. Proces jej prerezávania je povinným prvkom poľnohospodárskej praxe. Spočíva v každoročnom odstraňovaní kríkov a skracovaní starších vetiev čistým rezom ostrej čepele. Vinohrady sa musia udržiavať čisté, čím je možné docieliť ich estetickosť, aby boli pripravené na vinobranie. Starostlivosť o ne si vyžaduje množstvo usilovných párov rúk, častokrát i za cenu poranení. V takom prípade prichádza na pomoc samotný koňak: rana sa zahojí, ak doň na noc ponoríme kvet ľalie, ktorým ju potom dezinfikujeme. Kvet inhaluje bolesť i zápal. Tento trik je známy všetkým farmárom, ktorých srdce bije uprostred vínnej révy.

Destilácia

Proces destilácie predstavuje súboj vôní a aróm, ktorý svedčí o štýle a talente výrobcu koňaku.

Oheň

Starý medený destilačný kotol je i napriek svojmu úctyhodnému veku dodnes v prevázdke a dôstojne si tróni medzi novodobými modelmi. Proces destilácie, ktorý zosobňuje prírodnú alchýmiu chutí, majú na starosti otec a syn. Pre jedného predstavuje radosť, pre druhého zase kľúčové štádium procesu výroby koňaku. Prichádza na rad po druhej fermentácii a končí sa koncom marca. Je zbytočné pripomínať, že dobrý koňak si vyžaduje dobrú révu. Naopak, je treba zdôrazniť, že zanedbanou destiláciou, nech je réva akokoľvek kvalitná, nikdy nedocielime akostný výsledok. Proces destilácie rodinu Lhéraud odlišuje od konkurentov. Je v ňom vidno ich starostlivú, pevnú ruku. Ako tvrdia oni sami, sú v tomto smere egoistickí, odhodlaní zviesť súboj s chuťami a arómami v prípade, že nevytvárajú dokonalý súlad. Každý člen rodiny doň zasahuje podľa svojich predstáv a zároveň poskytuje cenné rady ostatným, čoho výsledkom je podstata jedinečného produktu. Nezanedbateľným faktorom je samotné ohrievanie. Má byť plameň mierny, alebo, naopak, silný? Do úvahy treba rovnako vziať koncentráciu, kvalitu „nálevu“, rýdzosť chutí. Potom výrobcovia nechávajú koňak trpezlivo zrieť. Toto štádium sa nezaobíde bez dubových sudov z oblasti Limousin. Každý deň dodáva eau-de-vie tóny vanilky, bylín, citrusov, sušeného ovocia, duba, chrapáča, čokolády a iných ingrediencií. Výrobca sa musí včas rozhodnúť, či je jeho produkt určený na skorú konzumáciu alebo na predaj po dlhých rokoch. Niekedy sa jedná o časové rozpätie nie menšie ako päťdesiat, šesťdesiat rokov. Jestvujú prípady, kedy koňak v závislosti od destilácie zrie ešte dlhšie.

ohen

Čas a človek

Výrobca koňaku musí dovoliť času dať si načas. Jedinou úlohou človeka je naň dohliadať.
raj

Raj

„Stratený“ raj je poetická, magická alkovňa, ktorá žije svojím vlastným životom, kde si pavúky tkajú svoje siete a tajomno, anjeli a prach zanechávajú svoje stopy. „Raj“ je miesto, kde sa skladujú výnimočné ročníkové koňaky i to najstaršie, čo bolo kedy vyrobené. Tu destiláty odpočívajú v tichu až do dňa, kedy vyjdú na denné svetlo. V jednom rohu možno nájsť sud, ktorý pochádza zo roku 1942, kedy sa narodil Guy Lhéraud. Ten ho odkázal svojmu vnukovi, ktorému pripadne do vlastníctva v deň jeho narodenia. Takýmto spôsobom získala sud z roku 1906 jeho vnučka. Kriedové nápisy s rokmi 1802 či 1950 časom blednú. Starostlivá ruka ich však obnoví dostatočne včas na to, aby nezmizli úplne. Guy do „Raja“ nevstupuje často. Ak sa však tak rozhodne, ide tam sám. Vyžíva sa vo svojom rozmare bez toho, aby mu niekto kazil dojmy. Tu nachádza potrebnú útechu. Tu dôverne beseduje so svojou rodinou, tu vídava svojich predkov, ich životný štýl, tu s nimi debatuje o starostiach i radostiach dnešného sveta: „Keď strávim v „Raji“ hodinu, mám dojem, že mi pred očami prebehnú tri storočia života. Usŕkávam si z pohára, poťahujem si z cigary. Je to vzácny okamih. Rozpávam sa pri tom sám so sebou a zároveň cítim, že hovorím so všetkými“. Guy má v pláne rozšíriť tieto priestory o koňaky, ktoré budú uvedené na trh až po roku 2050. Predvídanie budúcnosti a príprava na ňu sú vlastnosťami skutočných majstrov: „Robíme to automaticky, bez toho, aby sme si to uvedomovali. Je to v nás takto vštepené. O tom niet pochýb“.

Rovnováha

Záhrada je pokojným miestom plným poriadku a rovnováhy, mieru a harmónie.

Záhrada

Ak záhradu ponímame ako odraz sveta, projekciu vízie a kultúry, do ktorých svoju pečať nezmazateľným spôsobom vtlačila príroda, potom záhradu rodiny Lhéraud možno považovať za nemý odblesk jej ducha. Jej komplexný obraz dotvárajú rovné chodníčky, rôznorodosť zelene, doďaleka rozvoniavajúce liečivé bylinky, zelenina a kvety. Andrée Lhéraud sa o nej vyjarduje nasledovne: „Záhrada je pre mňa miestom oddychu, miestom, kde sa mi pred očami premieta vlastné detstvo. Záhrada môjho starého otca už nejestvuje, ale jej obraz mám stále v pamäti i v srdci. Živo si viem vybaviť kamenné schody, úle v jej zadnom kúte, ovocné stromy, ktoré čas pritlačil k zemi, vôňu ľalií či zimozeleň, ktorá sa vinula po stenách“. Pre túto ženu čas strávený v záhrade znamená návrat ku koreňom. Je to jej životná potreba. Kedysi dávno v starom kláštore zočila zeleninovú záhradu rozdelenú na štvorcové políčka. Vyznačovala sa precíznosťou, geometrickou pravidelnosťou, súosovitosťou a dokonalou údržbou. Bola jednoduchá a vysoko štruktúrovaná. Črty tohto malého zázraku v sebe nesie záhrada Andrée Lhéraud. Aj tu si treba vyhrnúť rukávy. Tieto priestory sú však rovnako miestom, kde možno meditovať, stráviť čas osamote, načúvať zvuku zurčiacej vody, a tak načerpať nové sily, tak potrebné na vykonávanie každodenných povinností, a prísť na nové nápady, ktoré vo vás skrsnú práve v posvätnom tichu.

Andrée Lhéraud plánuje hneď za záhradou založiť ovocný sad, kde vysadí asi stovku dnes už zriedkavých, starodávnych odrôd stromov. Tradícia jej velí podeliť sa o chute, dojmy a emócie i prostredníctvom plodov zeme, akými sú jablká, broskyne, slivky či nektarinky.

zahrada

Tajomstvá

V dome sú uschovávané nielen rodinné tajomstvá z minulosti, ale aj plány do budúcnosti.
dom

Dom

Dom rodiny Lhéraud je dokonale symetrický. Takáto kompozícia je pre región Charente príznačná. Budovu zakúpil prastarý otec Guya Lhérauda. Predtým rodina žila v dedine. Pozornému oku neunikne, ako sa čas podpísal na vzhľade stavby. Obklopená je údoliami, ktoré lemujú okolité kopce. V dome sa narodili Guyov starý otec, otec, on sám a neskôr aj jeho syn. Guy sa zaprisahal, že rodina odtiaľ nikdy neodíde, pretože len tu sa cítia byť naozaj doma. Len tu majú svoj koňak, svoje vinice a svojich príbuzných. Kde inde by mohli byť šťastní? Keď do domu prvýkrat vkročila Andrée, ihneď si všimla, že isté časti, predurčené na zánik, je potrebné renovovať: „Nastal čas, aby niekto ochránil jeho dušu“. V celom dome rozvoniava vosk a v kozuboch obhorené drevo. Aj dnes rada skúma jeho detaily, aby sa uistila, že je v najlepšom možnom stave. V podlahe hlavnej miestnosti je z kamienkov vyrobený symbol srdca a troch kruhov, čo svedčí o tom, že tu kedysi sídlil komandér, ktorý vydával rozsudky a prijímal vzácnych hostí i pätolízačov. Kamienky sem doniesli kňazi z Dordogne, ktorí sa tu zastavili na ceste do pútnickeho mesta Santiago de Compostela. Skryli si ich do tašiek, aby sa tak vyhli plateniu daní pri prechode z jednej oblasti do druhej. Dvere z deviateho storočia vedú do podzemnej krypty, ktorá skrýva dávne tajomstvá.